Loading

Vyberáš tapetu a si z toho jeleň?

„Ako vybrať tú správnu tapetu“

Napísala som pre vás sprievodcu výberom, tej najlepšej tapety do vášho priestoru. Dozviete sa, ktoré základné veci je potrebné mať vyriešené skôr, než vôbec začnete listovať tie úžasné katalógy tapiet. Často totiž zistíte: „Och, neviem ktorú, všetky sú úžasné! Ale hodí sami to tam? :D  
Kľúčovú odpoveď, ako vybrať tú konkrétnu tapetu – vzor, farbu, štruktúru hodiacu sa práve DO VAŠEJ miestnosti nájdete v druhom kroku.
Ak chcete kráčať s dobou, tak poodhalím  trendy tohto roku, ktoré zostávajú horúcou voľbou aj na rok 2018. Teda aspoň výrobcovia tapiet už vedia, čo tento rok išlo ako „teplé rožky“ a predpokladajú zvýšený dopyt.
Ako inak, pridám i nejaké zaujímavosti, ktoré ste možno ešte o tapetách nepočuli. Návod, čo so zvyškami po tapetovaní, aby ani kúsok nevyšiel na zmar. A ako bonus,  drobná prípadová štúdia, „ako som si  vyberala svoju tapetu ja“. Budem rada, ak sa vám stane inšpiráciou pri hľadaní vášho príbehu o zrode novo oblečenej steny.


Čo by ste mali mať pripravené ešte pred tým, ako vôbec začnete pozerať katalógy so vzorkami tapiet


 •       Máte pripravenú stenu na tapetovanie?
 •       Máte ukončené všetky stavebné zásahy?
 •       Očakávate, že tapety vyriešia nejaký problém?
 •       Aká je funkcia miestnosti, ktorú chcete tapetovať?    
 •       Máte  ujasnený koncept?
 •       Aká nálada má v miestnosti vzniknúť či prevládať?

Ak ste 6 krát odpovedali ÁNO tak blahoželám, preskočte text a čítajte  rovno bod 2 :D

Pre tých čo odpovedali NIE, tu je 6 odpovedí PREČO odpovedať ÁNO.

 •        Aby ste mali tapetu nalepenú pekne, potrebujete rovnú stenu bez prasklín a hrubých zrniečok. Najlepšia je hladká stierka, alebo rovný povrch sadrokartónu a podobne. Ak tento bod vynecháte, zabudnite na rovnomerne nalepenú tapetu s neviditeľnými spojmi.    
 •        Máte dostatočný počet zásuviek, vypínač tam kde potrebujete? Čaká vás ešte výmena podlahy, okien  či maľovanie? Tapetovanie je dekoratívna úprava, riešte ju až pri čistých procesoch, ako je  zariaďovanie nábytkom, textilom a dekoráciami.
 •        Veru tak, tapeta dokáže potlačiť ozvenu vo väčšom priestore, niektoré druhy dokonca vedia zadržať teplo v miestnosti, výrazne uľahčiť údržbu namáhaných povrchov v  chodbách, steny v jedálni alebo „obchytané“ miesta na rohoch či okolo vypínačov. Pretriete vlhkou handričkou a je „vymaľované“. Po takejto úvahe už budete vedieť či hľadať v papierových, vliesových, vinylových, samolepiacich alebo textilných prevedeniach.
 •        Je rozdiel, či vyberáte vzor tapety do haly, kde sa zdržujete krátko, v obývačke kde to žije, alebo do spálne, kde chcete mať  príjemné zaspávanie a radostné prebúdzanie :D
 •        Ak nemáte ujasnené, akú tapetu potrebujete, v akom štýle vlastne zariaďujete, čo má vyniknúť, alebo čo chcete potlačiť. Akú farbu hľadáte, aké sú ostatné materiály v byte či dome. Garantujem vám, že je veľká šanca, že si nebudete vedieť vybrať, alebo si vyberiete nevhodne. Výsledok nebudete zodpovedať  interiérom v časopisoch, alebo showroomoch  obchodných domov. 
 •        Tajomstvo je koncept. 
Aj keď sa vám to nemusí zdať, toto je tá fáza, kedy sa rozhoduje, ako pekne bude vaša tapeta nalepená. Každé zrniečko, každý bubon. Takéto "drobnosti" pri maľovaní neprekážajú a môžu byť na prospech veci - štruktúra. Ak plánujete tapetovať, dohliadnite si na absolútnu rovnosť a hladkosť povrchu stien. Výsledok bude stáť za námahu. Toto je ukážka bavlnenej tapety. Kúpite v sáčku ako instantnú zmes, ktorú len zamiešate vo vedre s vodou a hladidlom nanášate na stenu. Výsledok je jemná a hebká plocha. Tento povrch zaručene pohltí ozvenu a časť hluku v  miestnosti, taktiež poslúži ako zateplenie. Nevýhodou je, že sa tento povrch nedá umývať.  Ak sa časť zašpiní, treba miesto navlhčiť, poškodenú a znečistenú časť odlúpnuť a nahradiť novou zmesou. Oprava je síce jednoduchá a zvládne ju aj domáci majster, na namáhané plochy sa však určite nehodí.      Ako vybrať konkrétnu tapetu.

Ak už poznáte materiál, pripravili ste stenu a máte pripravený koncept, alebo náladovú  a materiálovú tabuľu, postupujeme do „druhého levelu“. Tu je nasledujúcich 5 bodov, ktorých zodpovedanie nás posunú ku konkrétnej tapety.
Dominancia farby, tvaru alebo štruktúry
Tapeta diktuje alebo dotvára štýl
Vzor a optické klamy v miestnosti
Vhodnosť vzoru podľa funkcie priestoru
Extravagancia – keď vedome porušíš pravidlo za nejakým účelom

Táto tapeta napríklad výrazne vymedzuje, akou štylizáciou sa bude zariaďovanie uberať.


Nazrite do svojho konceptu, a hneď viete, čo je hlavná myšlienka. Budete vyberať kontrastnú farbu, vyzdvihnete priestor pomocou tvaru. Alebo všetky tieto veci sú v úzadí a hľadáte zaujímavú štruktúru?
Ak sa do dekoratérskeho prúdu vrháte na vlastnú päsť, tak majte na pamäti staré známe pravidlo:


„Farba je najvýraznejší prvok a púta našu pozornosť vždy, dominancia tvaru nad farbou a štruktúrou sa hodí v priestoroch plných prvkov ako sú trámy, stĺpy, štuky, reliéfy, výklenky a podobne. Ak ste dotykový a chcete aby bol priestor cítiť v každom detaile, bavíme sa o štruktúre. Aby mohla naplno vyniknúť treba potlačiť farbu až do  monochromatického konceptu a tvary zjednodušiť na maximum. Až vtedy dokáže ľudské oko vnímať matné a lesklé, chlpaté a rovné, kresbu dreva, žilkovanie kameňa, prevedenie, vzor a hĺbku tapety.“

Pri druhom bode je  na vás, či tapeta bude len pozadím pre obrazy, nábytok a doplnky, alebo či bude striktne udávať hlavný tón celej štylizácie.

Vzor a farba tapety vedia pomôcť. Ak potrebujete miestnosť vizuálne zharmonizovať. Všeobecne platí že:
Veľký vzor potrebuje priestor, aby vynikol. Pozorovateľ potrebuje dostatočný odstup, aby vzor vôbec videl a pochopil. Malé vzory v svetlom prevedení priestor zväčšujú a rozjasňujú.“
Ak sa vám páči veľký vzor a máte malú miestnosť, tak nezúfajte. Ak na stenu použijete pruhy alebo štruktúru je to výborný základ pre použitie aj veľkého vzoru na  vankúšoch, alebo inom doplnku.Ukážka veľkého priestoru a použitie veľkých vzorov. Halu znižujú a bohaté zemité tóny robia miesto príjemné domáce a útulné.  Drobný experiment. Pozornému oku neunikne, že jediné, čo som v miestnosti zmenila sú dekorácie stien. Výmena tapiet a závesov vedia tvoriť naozaj rozdielnu atmosféru. 
Môj typ  na malý priestor je: vyhliadnite si sériu tapiet. Na hlavnú plochu steny použite doplnkovú jemnejšiu tapetu a z hlavnej vzorovanej otapetujte plochu v nike, alebo priestor vymedzujúci funkčnú zónu. Napríklad stenu za poličkami, alebo malý pás za televízorom. 
Ak máte opačný problém a potrebujete zútulniť veľkú miestnosť s vysokým stropom. Správna voľba budú vodorovné pruhy na stenách a tmavší strop. Inak viete o tom, že tapetovanie stropu sa stáva znovu módne?

Tu sú pre vás tri vizualizácie. Pripravila som pre vás názornú ukážku, ako jednoducho sa dá, naše oko oklamať a ako na nás pôsobia vzory, farby a tvary v miestosti. Tak teda rovnaká  malá miestnosť tri- krát inak. 


Ak potrebuješ zväčšiť. Malý vzor a svetlé farby.Ak potrebuješ zmenšiť. Tmavá farba a výrazný vzor. Ten je v tomto prípade priveľký na takú malú izbu.


Príklad vizuálneho účinku pruhov, svetlej podlahy a farby. Horizontálne usporiadanie vzoru však izbu znižuje a tiež by som ho nepovažovala, za šťastný výber v tomto konkrétnom prípade.


Hm, ten vzor ste už niekde videli, však? Áno, je to stále rovnaká tapeta. V tejto maličkej miestnosti je naozaj rozdiel, či tapetujete všetko, alebo či použijete vzor ako akcent. 


Štvrtou vecou, ktorú treba zvažovať je  funkcia priestoru. Vôbec totiž nie je jedno, či okolo tapety raz za čas prejdete, či vás bude obklopovať celý deň v pracovni, či má zabezpečovať relax po náročnom dni, alebo či má stimulovať zábavu a aktivitu v spoločenskom priestore. Dobre sa na vzor teda zapozerajte, a zvážte, či vás na danej stene nebude otravovať. Uvedomte si teda, že aj do spálne sa hodí výrazný vzor. Ak takú tapetu použijete za čelo postele a okolité steny dekorujete doplnkovou tapetou, rušiť vás nebude. Uvidíte ju prakticky len pri vstupe do miestnosti. Taktiež možno tento princíp aplikovať za sedačkou v obývačke.Príklad úpravy stien tapetou s výraznejším vzorom. Vzor je zvýraznený, použitím koberca taktiež s nápadnejším vzorom. Ostatné doplnky sú bez vzorov v doplnkovej farebnosti. V takomto prípade je zaujímavejšia hra s použitým materiálom. Použitie saténu, zamatu, bavlny a vlny rozohrá podnet nielen pre oko, ale aj pre dotyk.  Pre mňa je osobnou výzvou zamestnať všetky zmysli nie len oko :D V spálni je hmat a pocit komfortu vec, na ktorú sa oplatí staviť.


Čierno biela grafika, vzory zvieracej kože a iné divočiny. Niekedy možno premýšľate, kam takú tapetu použiť. Odpoveď môže byť komerčné priestory, výklady, pulty a podobne. Ak je leopard niečo pre vás bytostne charakteristické, nech sa páči použite aj doma. Ak zvládnete používať tento vzor na oblečení a módnych doplnkoch, viete, že sa vám neopozerá a ste si istý pri jeho kombinovaní. Neváhajte ani sekundu. U všetkých ostatných by som takéto výrazné grafické počiny odporúčala dobre premyslieť.  Ak si nieste na 100% istý, poraďte sa z dizajnérom, alebo štylistom. /kamarátku odporúčam tento krát vynechať/ Tu platí držať sa hlavnej myšlienky a mať plán viac ako v iných príkladoch. 

V začiatkoch svojej dekoratérskej dráhy som raz dostala múdru radu:

 „ Nauč sa na tisíc percent tvoriť podľa pravidiel, až keď  ich dokonale ovládaš, môžeš si dovoliť ich cielene porušovať za účelom premysleného vizuálneho účinku.“ Malá ukážka ako na koncept. Táto krásna zeleno-zlatá tapeta s imitáciou štruktúry hadej kože je niečo, čo si nedovolí každý. Je to príklad elegantnej tapety, na ktorú skrátka máte názor.  Ja by som ju odporučila niekomu, kto má rád etno štylizácie. Masívne hrubo - opracované drevo, hnedo - červené tóny dreva, vzory voňajúce Afrikou. Sofistikované tvary nábytku a bohaté zlaté tóny kovu.  Tak čo, ukecala som vás ?


Vzory a motívy, ktoré zostávajú IN aj v roku 2018


Ja som si všimla obľubu dvoch hlavných prúdov. Minimalizmus a mix rustikálnych štýlov. Podľa mňa, čoraz viac preniká do našich domácností jednoduchosť, skladnosť a funkčnosť škandinávskeho dizajnu. Romantické duše ulietavajú do rustikálnejších stvárnení levanduľového Francúzska, familiárneho Talianska a nespočetných romantických variácii tradičného Anglického interiéru, či Pinterest dobývajúceho zariadenia v štýle New England.
 
Všeobecná obľuba škandinávskeho štýlu bývania podporuje zotrvanie tapiet nesúcich v sebe mužskú geometriu a púdrové farebnosti obľubované najmä nežnejším pohlavím. Ak zariaďujete v tomto štýle, tak  nekročíte vedľa ak stavíte na  štylizovaný prírodný motív v neutrálnej šedej farebnosti, alebo rôzne vzory inšpirované mramorom.

Malá ukážka ako to vie spolu fungovať. Geometria, kovové odlasky, mramorová doska, betón a mentolové odlesky. Pre dievčatá ešte pridať trocha pastelovej ružovej nežnosti, napríklad voňavou kvetinou, alebo bielou kožušinou a máme to tu.  Nová obývačka, hala alebo jedáleň je na svete. Mladá ,svieža, severská moderná kombinácia.  

 
Ak chcete byť in, tak stále kraľujú odlesky teplej medenej farby, čo sa týka kovov. A keďže technológie tlače umožňujú veci nevídané, tak stále vedú rôzne 3D prevedenia. Nie len reálna štruktúra na tapete, ale aj rôzne optické klamy a efekty. Na dosiahnutie efektu reliéfu alebo štuky zabudnite na sadru. :D Postačia vám tapety, ktoré dokonale imitujú tiene a vytvárajú optickú ilúziu. Tu by som však upozornila na použitie s vopred dobre premysleným konceptom. Takáto tapeta by mala pôsobiť ako vtipné a cielené osvieženie. Nie ako náhrada historického architektonického prvku, mohlo by to totiž vypáliť ako nesmierny gýč. Odporúčam ho používať v podobnom móde ako tapety so vzorom kože zvierat. Poznáte to „had, tiger, zebra či leopard“. Vedia vyraziť dych. 
 
Pre všetkých milovníkov domácej atmosféry klasického, elegantného, bohato zdobeného zariadenia  a masívneho nábytku,  sú tu  botanické vzory a ornamenty. Hitom roku 2017 bol zelený vzor palmových listov a predajcovia tapiet odhadujú, že tento botanický trend prejde aj do roku 2018. Ak vám v panelákovej džungli chýba zelená plocha, nechajte vyrásť a rozkvitnúť steny, alebo sa preniesť do diaľok kolónií.

Pre príklad znázornenia tohto typu tapety, som si zvolila jeden obchodný dom, kde použili tento trend zdobenia stien na prezentáciu svojho nábytku.  Zelená a drevo idú k sebe vždy veľmi dobre. 


Vedeli ste že?

 • Tapeta znižuje prašnosť v interiéry, lebo zabraňuje erózii stien.
 • Prípravok na povrchovú ochranu tapety  zabezpečí  možnosť použiť tapetu aj na miesta namáhané vodou a dokáže výrazne zvýšiť umývateľnosť povrchu tapety.

 • Počiatočná investícia je vyššia ako  klasické maľovanie, ak zvolíte vhodný typ tapety možnosť umývania, investícia sa vám časom splatí, ba dokonca dokáže ušetriť. Lebo maľovanie neznamená len vedro farby.
 • Tapeta dokáže vymedziť funkciu v miestnosti a dá sa použiť aj na nábytok, alebo len na určené miesta steny. 

Tu som vytvorila priestor na prácu aj relax. Tapeta slúži ako nástroj vizuálneho oddelenia priestoru.

 

  Ako použiť odrezky z tapetovania, aby nezostali odpadom

 •  Kus tapety zmení obyčajnú škatuľu na štýlový úložný priestor. Stačí natrieť lepidlom a dobre popritláčať.  Môžete použiť disperzné lepidlo a škatuľa od topánok je razom praktickým doplnkom.
 • Ak sa vám nejaký vzor neskutočne zapáčil, ale nemôžete si ho dovoliť na celú stenu, použite časť tapety ako obraz. Zarámujte kus tapety a použite na stenu s náterom, alebo doplnkovou tapetou. Prípadne použite opačne. Ak ste na stenu dali výrazný vzor a hľadáte nevšedný doplnok, paspartu okolo vašej fotografie môžete nahradiť  doplnkovou tapetou.  Sú to síce drobnosti, ale práve tie dotvárajú celkový dojem. 
 • Nové  tienidlo na lampu?  Aj takéto veci sa dajú vykúzliť z pruhu tapety. Stačí namerať, obkresliť, vystrihnúť, nalepiť lepidlom v spreji a začistiť okraje textilnou kobercovou páskou. Návod, ako presne postupovať ľahko nájdete vo video-návodoch. V tomto prípade nebudem nosiť drevo do lesa v podobe vlastného návodu. 
 • Ak si netrúfate na renováciu tienidla nevadí. Tapeta sa hodí výborne na obalenie obľúbenej knihy alebo ako darčekový papier. Vianoce máme predsa čoskoro tu. ;D Zladenie darčekov so stenou bude určite vtipným prekvapením pre celú rodinu. 


Tieto drobné počiny ladenia do posledného detailu sú vhodnou alternatívou, ak aj tapetovať predsa len nechcete. Tapety sa vám však natoľko zapáčia a chceli by ste ich odskúšať. Toto je výborný spôsob , ako dostať jednoducho zopár vzorov do vášho priestoru.  Rolka tapety a lepidlo niesu položky, ktoré by vás zruinovali, ale efekt je zaručený. Drobné dizajnové počiny sa vám oplatia, ak premýšľate nad predajom alebo prenájmom svojej nehnuteľnosti, či ak chcete niečo zveľadiť, ale máte obmedzený rozpočet.  


Ako som si vyberala tapetu ja a aké vzory sa mi páčia

Prišiel čas aj na príbeh našej domácej tapety. Ako sa dá nájsť vhodný vzor, ktorý sa nielen hodí do priestoru, ale zachytí aj kontinuitu miesta.
Než sme sa presťahovali užila som si kompletnú rekonštrukciu. Odkrývať staré nánosy omietok a zariadenia je často cesta, ako hľadať kontinuitu. Pri odstraňovaní gamatiek sa odkryla aj časť pôvodnej maľovky, jej farba a vzor valčeka. A to bol práve ten podnet, ktorý mi napovedal, ako sa uberať pri hľadaní vzoru. Časť rukopisu zanechal architekt a časť okrem našich preferencii a vkusu zanechala aj história :D
Zámerom bolo zachovať pôvodné parkety uložené na stromček. Takéto uloženie možno graficky pripodobniť do vzoru ševron, keďže mám rada kvety, vedela som, že budem hľadať tento vzor v organickej podobe. To akým smerom som sa chcela štýlovo uberať mi bolo jasné už pri tvorbe projektu.
Vzhľadom na plán minimalistického zariadenia v neutrálnej farebnej palete  s historizujúcim akcentom. Vedela som, že budem hľadať tapetu s jednoduchším vzorom v šedej farbe. Ideálne sériu, ktorá ponúkne aj priestor na hru so vzorom v rôznej farebnosti a veľkosti.  Samozrejmou nevyhnutnou podmienkou bola aspoň čiastočná zmývateľnosť.
A našla som :D