Loading

Staňte sa vládcom svetla, farby a dispozície

„Aby byt vyzeral ako z katalógu.“Je vedecky dokázané, že človek si tvorí úsudok už v prvých pár sekundách. Darmo sa nehovorí, že prvý dojem dva krát neurobíš. Takže čím to je, že na nás niektoré priestory pôsobia mimoriadne príťažlivo?  Zďaleka si nevystačíme iba so štvorcovými metrami alebo typom nábytku ako meradlami hodnotného priestoru. V nasledujúcich článkoch sa pozrieme na to, v čom spočíva želaná atraktívnosť nášho interiéru pre nás i pre druhých.

Svetlo je základný činiteľ pre dojem z interiéru

Vo všeobecnosti sa nám miestnosť javí príjemná vtedy, ak je v nej dostatok denného svetla, rozptýleného po miestnosti. Vtedy sa v nej cítime bezpečne, pretože v nej máme dobrý prehľad. Svetlo v našom interiéri však nelimituje iba to, čo je za našimi oknami. Svetelný potenciál miestnosti často zhorší aj tmavý koberec, ktorý prichádzajúce denné svetlo pohlcuje. Ak hľadáte spôsob, ako lacno a rýchlo zatraktívniť váš priestor, moja prvá rada znie: naplno odostrite okná, vytiahnite žalúzie a odložte z parapety všetky tieniace predmety. A kúzlo je tu. Cítite ten rozdiel?

Svetlo a s ňou pozitívnu náladu dokážu do miestnosti vniesť aj vhodne umiestnené zrkadlá. Správnou kombináciou a natočením zrkadiel osvetľovali svoje veľkolepé chrámové priestory už starí Egypťania. Ak zrkadlu doprajete priestor, pekný rám a vhodný odraz, stane sa tiež príťažlivou dekoráciou.

Druhým, nemenej významným zdrojom svetla v interiéri je umelé osvetlenie. Nedokáže síce osvetliť miestnosť tak účinne ako slnko, môže však vytvoriť želanú atmosféru  jednoduchým stlačením vypínača. 

„Pri každej obhliadke svojej nehnuteľnosti využite možnosť pútavo osvietiť interiér“. 

Osvetlenie dokáže premeniť tmavú, nevýraznú miestnosť v pulzujúci a príťažlivý priestor, plný zaujímavých hier svetla a tieňa. Vhodne zvolené svietidlo môže napr. upriamiť  pozornosť návštevníka na nami vybrané detaily v miestnosti.  Pekné, zaujímavé svietidlo je pritom ďalší prvok, ktorý  môže okoreniť celkový vzhľad vášho priestoru a vhodne dotvárať atmosféru, aj keď je  práve vypnuté. A pritom vás nemusí vôbec stáť veľa peňazí.

Tretí zdroj, ktorý prináša do miestnosti svetlo, je oheň. Mihotajúce sa svetlo sviečky nepatrí len k romantickému večeru vo dvojici. Svojim klientom odporúčam používať tento prvok napríklad v kúpeľni, na balkóne či terase. A ak máte to šťastie, že sa vo vašej nehnuteľnosti nachádza funkčný kozub alebo piecka, ani na sekundu neváhajte a pred obhliadkou rozkúrte. Najmä ak prezentujete svoju nehnuteľnosť v chladnejšej časti roka alebo je daždivý deň.  Garantujem vám, že takáto atmosféra pri obhliadke nenechá žiadnu myseľ ani srdce chladné.

  

Farba robí v miestnosti doslova divy

Farebný tón výrazne vplýva na náš dojem z priestoru. Pravdepodobne aj vy máte svoje obľúbené farby a tiež sa nájdu také, ktorým sa zďaleka vyhýbate. Farebné preferencie môžu odrážať vašu osobnosť, temperament, náladu či potrebu kompenzácie podnetov.

Iste ste sa už stretli s členením farieb podľa pocitového vnemu: hovoríme tu o teplých a studených farbách. Studené farby (modrá, zelená) vedia náš priestor spraviť upokojujúcim.  Teplé (červená, žltá) mu naopak dokážu pridať temperament.  

Švajčiarsky psychológ Max Lüscher, ktorý svoj život zasvätil skúmaniu vplyvu farieb na človeka, upozorňuje na to, že rôzne farebné odtiene „vystihujú“ nastavenie človeka a ich pôsobenie má na človeka fyziologický účinok. Lüscherova oranžovo-červená je aktivizujúca, tiež farba sebadôvery. Naopak tmavomodrá je upokojujúca a spája sa s dôverou a pocitom spolupatričnosti v blízkych vzťahoch. Odtieň sýto zelenej má sťahujúci účinok, vytvára pnutie (je to preto aj farba pevnej vôle, odolnosti). Sýto žltá farba je naopak uvoľňujúca, otvárajúca. Ladí s ľuďmi, ktorí pociťujú vnútornú slobodu a k životu pristupujú s optimizmom. 

Vráťme sa späť k príprave nehnuteľností na realitný trh. Ak  potrebujeme docieliť univerzálnosť interiéru, aby vyhovoval čo najväčšiemu počtu osôb, tak mám pre vás dôležitú poznámku:  výrazné  osobné farby preferencie do ponúkanej nehnuteľnosti nepatria. Väčšina kupujúcich preferuje prírodné, zemité odtiene pred žiarivými a odvážnymi farbami. Viem, že  to pre vás môže byť ťažké. Ak sa vám však podarí odosobniť a uvedomiť si, že vaším cieľom je  úspešný a rýchly predaj alebo prenájom nehnuteľnosti, ste na najlepšej ceste zvoliť vhodnú farebnosť. 

Akú farbu zvoliť práve do vášho interiéru? Ak zvolíte svetlý a jasný odtieň na stenách, váš priestor získa dojem svetlosti a priestrannosti. Kupujúcim tiež zjednodušíte predstavovanie si, ako by to mohlo vyzerať, keby tu bývali. Nehovorím však, že interiér má byť nudný, nevýrazný a úplne bez farieb. Práve použitie farby zvyšuje atraktivitu interiéru a tým aj šancu, že takto upravený priestor zaujme. Neviem prezradiť konkrétny odtieň, ktorý by všetkým vyrazil dych. Pri výbere farby je podľa mňa dôležité zvážiť tieto faktory: 

  • veľkosť miestnosti,
  • výška stropu,
  • orientácia na svetovú stranu,
  • funkcia miestnosti,
  • výhľad z miestnosti, farebnosť exteriéru,
  • celkový koncept – snaha o dosiahnutie určitej nálady v miestnosti,
  • koncept, kde konkrétne chceme farbu použiť a aká bude štruktúra materiálu, na ktorú ju nanesieme.

Poriadne sa zamyslite a vyberte jednu farbu, o ktorej si myslíte, že by mala byť tvorcom atmosféry. Vyberte si vzorku, aby ste farbu mali stále pri sebe a tejto konkrétnej farbe podriaďte výber všetkých textúr, vzorov a  iných doplnkových farieb, ktoré budete používať v interiéri. Zhromaždite si všetky vzorky materiálov, ktoré chcete použiť a prirovnávajte k ostatným predmetom, ktoré chcete do miestnosti dať. Tak si ľahko overíte, ako budú spolu ladiť.

Ešte zopár tipov pre maľovanie. Majte na pamäti, že farba v obchode na umelom svetle je o niečo iná ako vonku na prirodzenom svetle a opäť iná u vás doma. Taktiež farba po otvorení plechovky nepôsobí úplne tak isto, ako keď ju nanesiete na vašu stenu. Vhodné je preto spraviť si vzorku priamo na stene. Realisticky farbu uvidíte, keď skúšobne natriete väčšiu plochu (napr. 0,5m x 0,5m), najlepšie v kúte miestnosti. Tak zistíte, ako bude vaša farba vyzerať na osvetlenej stene aj na zatienenej stene. Rovnako testujte ako farba chytí pri renovácii nábytku. 

Dispozícia, logické usporiadanie interiéru 

Aby rozloženie objektov v miestnosti bolo oku lahodiace, je dobré dodržiavať určité pravidlá. Žiadny kus nábytku či dekoračný prvok nevnímame izolovane, sú navzájom prepojené. Kľúčom k úspechu je preto nastavenie fungujúceho „vzťahu“ medzi objektmi, ktoré sa v miestnosti nachádzajú.

Jedným zo základných pravidiel je uplatňovanie symetrie medzi interiérovými prvkami. Podobne, ako sa nám páči súmerná ľudská tvár, lahodí nášmu oku aj symetricky rozložený nábytok. Keď vstúpime do prázdnej miestnosti, náš zrak upútajú výrazné, pevné prvky v miestnosti, ako napr. okná či krb. Tieto prvky sa nazývajú fokálne body. Rozmiestnenie nábytku by sme mali začať práve tým, že si uvedomíme existujúce fokálne body v miestnosti. Našou úlohou pre dosiahnutie ladnosti  bude ich vyváženie podobne veľkými prvkami, napr. v protiľahlej časti miestnosti. 

Ďalším univerzálne fungujúcim dizajnérskym princípom je dodržanie pomerov prvkov v súlade s pomermi ľudského tela. Tento princíp sa nazýva „zlatý rez“  a jedná sa o matematický pomer (1 : 1,61), ktorý sa objavuje voľne v prírode. 

Ďalším pravidlom, ktoré môžete použiť napr. pri rozmiestňovaní dekorácií, je  dynamika detailu. To znamená, že budú pôsobiť lepšie, ak ich umiestnite v nepárnom počte (napr. tri alebo päť okrasných sviečok pri sebe).

Vecou, ktorú tiež netreba opomenúť, je zachovanie funkčnosti a priechodnosti. Ak totiž v miestnosti zakopávate o nábytok alebo vám stále niečo „stojí  v ceste“, vzniká pocit stiesnenosti a nedostatku priestoru. Aj keď sa vám vizuálne môže zdať bohaté riešenie interiéru pekné a vyvážené, na atraktivite priestoru v skutočnosti uberie. Preto menej je niekedy viac.

Rada na záver

Záver je rešpektovať priestor, ktorý máte k dispozícii. Celú situáciu si nakreslite. Premýšľajte nad funkciami, ktoré v priestore očakávate a prispôsobte  tomu množstvo nábytku. Ak máte zoznam vecí, ktoré musíte v priestore mať,  umiestňujte ich podľa hore popísaných pravidiel. Začnite s najväčšími kusmi nábytku a s vecami, ktoré sú limitované napríklad elektrickým rozvodom. Takýmto spôsobom sa postupne prepracujete k estetickému, vyváženému a funkčnému riešeniu.

Zdroje: