Loading

Trendy 2018

Nemáš doma vešteckú guľu ? Pozri trendy na  tento rok od tých, ktorí ju vlastnia :D


Blog o tom, kde sa berú trendy, čo je IN v roku 2018, kto ich predpovedá a ako sa z nich vysomáriť.


Predsavzatia niesu jediná vec, ktorá hýbe zimnými mesiacmi. Je tu aj vlna predikcii trendov a tendencií na ďaľší rok.

Možno tiež patríte k ľudom, ktorí si myslia:

"mám predsa svojou hlavu, nebudem si kupovať veci, len preto, že je to novinka". 

Kto sú vlastne tie vedmy, ktoré nám diktujú čo je a nieje IN?


Zrejme ste už zaregistrovali, že tento rok je farba farieb fialová. Aby som bola presná, ide o farbu Ultra Violet 18-3838. 


Kde sa teda vzala?

 Inštitút Pantone sa zaoberá systematickým zberom dát o našom živote, nákupnom správaní, životnom štýle,  globálnej politickej a ekonomickej situácii, jej vplyvoch na život po celej zemeguli. A keď toto všetko rozmenia, spoja, zanalyzujú a možno aj recyklujú :) tím odborníkov stanoví niekoľko farebných schém a jednu konkrétnu farbu, ktorá odráža nálady a tendencie v spoločnosti.

Čo teda má farebne vyjadrovať  Ultra fialová ? Podľa spoločnosti PANTONE je to:

"Dramaticky provokatívny a premýšľavý fialový odtieň. Komunikuje originálnosť, vynaliezavosť a vizionárske myslenie, ktoré nás smerujú k budúcnosti."

Ak teda cítite potrebu navonok prejaviť, niektorú z týchto vecí, pokojne použite túto farbu - tak na nás ľudí, totiž intuitívne pôsobí. 


Samozrejme, že ani táto spoločnosť nemôže generalizovať jednu farbu pre  celý svet. Pri svojich budúcich nákupoch však mrknite očkom počas roka, koľko sa tej fialovej a trendom odporúčaných farieb zrazu objaví. Oblečenie, bytové doplnky, textil,domáce spotrebiče, obaly potravín.. :) 

A čo ostatné tendencie? Každému je predsa jasné, že nebudeme vyhadzovať všetky veci a neustále ich obmienať.

Najmä ak zariaďujeme kuchyňu či kúpeľňu, od ktorej očakávame  službu a funkčnosť aj niekoľko rokov


Našu spoločnosť zaujíma ekológia, trvalá udržateľnosť a prírodné materiály. Ak teda myslíte a cítite ekologicky, siahnite práve po materiáloch,

 ktoré môžu byť na prvú investíciu drahšie, ale v pomere cena - kvalita- čas, sa viacnásobne oplatia.


Ak stavíte na spojenie dreva, kože a prírodných textílií,prírodného kameňa a vzácnych kovov. Dovolím si tvrdiť, že In budete niekoľko nasledujúcich rokov.


A ak vlastníte tieto veci ako dedičstvo po predchádzajúcej generácii, tak neváhajte tieto poklady zakomponovať.


To, že naše životy sú presýtené zahlcujúcim množstvom podnetov a informácii, sa odráža aj na vzostupe  myšlienka minimalizmu. Ako naznačuje popis fialovej vyššie, je to aj potreba provokovať. Tá sa prejaví zaradením nekonvenčných prvkov. Jednoduchosť, originalita a chuť šokovať sa budú niesť v top trendoch zariaďovania v tomto roku.


Ako to dosiahnuť?

Reč je o drahých kovoch, ktoré som už spomínala. Podľa Elledecor, je trend miešania kovov absolútne in

Tendencia je presun od chladnej chrómovej ku teplým farbám kovov, ako meď, mosadz a zlato.

 Momentálne sa nachádzame niekde v strede a je doslova prikázané, tieto kovy miešať. /pred desiatimi rokmi,by vás za takýto počin zrejme vysmiali, dnes budete absolútne in!/

Metalické prevedenie a výrazné akcenty budú tým pravým korením!


 Teraz vás asi napadlo kovanie, madlá, kľučky, svietidlá. Tento trend ide ale oveľa ďalej.  Flitrované vankúše, lesklé bytové doplnky, textílie pretkávané niťami a aplikáciami s kovovým efektom, tapety. To je to pravé a šokujúce.

Bronzové a mosadzné doplnky sa postarajú o vytvorenie kontrastu s hrejivými materiálmi ako drevo, korok alebo koža. Jednotlivé doplnky sa hodia do všetkých izieb.


 Ja osobne odporúčam uprednostniť kvalitu pred kvantitou.


Ako som už naznačila, určite ste si už aj vy počas roka všimli rozšírenú ponuku  prírodnej a umelej kože.  Koberce a kožušiny, svojou štruktúrou otepľujú strohšie a chladnejšie pôsobenie jednoduchšieho minimalistického nábytku a dekorácii. 

 Spojenie kovu, kožušín a dreva vnáša minimalistickej forme hebkosť a teplo domova. 


A keď už hovoríme o prírode,dreve a prírodnom kameni, tak tieto materiály kraľujú pri zariaďovaní kúpeľní.

Podľa odborníkov zaoberajúcich sa trendmi na Pinterest je trend kúpeľní imitujúcich prírodné SPA a wellness na raketovom vzostupe!


Ak pripravujete "refreš" vašej umakartovej kúpeľne, tak  som jednoznačne za aplikáciu trendu. Drevo v kúpeľni bolo v minulosti nemysliteľné, no dnes čoraz viac žiadané. Túto tendenciu sledujem niekoľko rokov, a verte mi, že pestrými kachličkami v kúpeľni už takmer nikoho neohúrite.

 Sú ale naozaj riešenia, ktoré vám budú štýlovým spoločníkom niekoľko ďalších rokov.

 

Na záver som si ešte nechala jeden materiál a trend životného štýlu, ktorý sa zo sezóny na sezónu hlási čoraz viac o slovo.

 Materiálom je korok! Priatelí sa z ekologickou nôtou, aj trendom prírodného dreva. Nehovorím ale o nástenkách. Korok ovládol skutočne mnoho podôb podlahy, steny, rohožky, dekorácie, ba dokonca aj kabelky a iné módne doplnky :D

 

A pre gazdinky som si nechala trend, ktorý poteší takmer každú, ktorá má rada bavlnu, ale nerada žehlí :D počuli ste o Wabi- Sabi?  Nie žiadna nová omáčka :D

Wabi sabi je filozofia, ktorá je v podstate minimalistická. Krásu však hľadá v nedokonalosti prírody a plynutia času.

Položte si tieto tri jednoduché otázky pri každom jednom predmete :


"Je to užitočné?, Je to pre vás krásne? Je to zmysluplné?"


Hlavné zásady hľadania dokonalosti v nedokonalosti a neustálej premene, je zaujímavá myšlienka. Sprosťuje nás  naháňačky za nejestvujúcou dokonalosťou a nabáda nás k radosti z prírody, transformácie a jednoduchej funkčnosti prostredia našej všednej reality. Ak už máte dosť, snahy o udržiavanie vašej domácnosti v stave showroomu, tento trend bude pre vás požehnaním.

Aj to je reakcia na uponáhľanosť nášho denného bytia a vzniku trendu.  

 

Ako vidíte, trendy ovplyvňujú našu každodennosť v interiéri, exteriéri, ale aj v dizajne a vnímaní bežných vecí vôkol nás. Počas písania tohto pohľadu sa mi už stráca zmysel pojmu "diktát módy" Skôr by som povedala: "Nadiktovali sme módu" :D 


Tak čo, stojí vám niektorý z týchto trendov za pokus a darujete mu možnosť sprevádzať vás vaším životom? 

So svojimi premenami či aplikovaným trendom sa pochváľte na Facebookovej stránke https://www.facebook.com/pripravbyt/ Budem sa na ne tešiť a možno inšpirujete aj niekoho ďalšieho. 

 

Okrem vlastných fotografii boli použité voľné fotografie z webu pixabay.