Loading

Pätnásť trendov na ústupe

Viete ktoré trendy pretrvajú aj v roku 2019 a ktoré už neradno nasledovať?

Sociálne siete sú zaplnené tisícami obrázkov z rôznych obydlí. Ak premýšľate nad zmenou vo vašej domácnosti, prezradím vám, ktorý smer pretrvá a čo zostane len vábivým obrázkom na Pintereste či instagrame. Čím sa teda  NE - oplatí inšpirovať na rok 2019 ?

Podľa analytikov interiérového dizajnu je rebríček jasný. Týmto bodom sa vyhnite ak, chcete vlastniť modernú  a" šmrncovnú" domácnosť hoci aj v staršom domčeku či paneláku. 

1. Imitácie farmy, patiny a dekorácií vo vidieckom duchu.


Milovníčky "akože" Provensálskeho, Toskánskeho a amerického Farm House štýlu dekorovania domácnosti , nemám dobrú správu. Dekorácie imitujúce vidiecke zariadenie je na ústupe! Takýto typ tovaru nájdete takmer na každom kroku. Odborníci však vravia, že je na čase poobhliadnuť sa po novom druhu zdobenia interiéru najmä autentickejším typom dekorácií a predmetov. Takže zabudnite na umelú patinu, stavte na overenú lokálnu klasiku. Ak je pre vás domov spojený s vidieckou romantikou pokojne pracujte ďalej a  zariaďujte v tomto štýle. Nákupy však realizujte u lokálnych výrobcov, umelcov, na bazároch či trhoch, alebo v obchodíkoch s originálnym tovarom.  Prvky folk štýlu vo svojej poctivej remeselnej kvalite na hodnote aj naďalej neutrpia.


2. Výmena veľkých kusov nábytkuMeniť vzhľad domácnosti výmenou gauča, jedálenského setu či skríň má svoje hranice. Viac ľudí sa obracia na dekoratérov s prosbou o výmenu menšieho a lacnejšieho zariadenia, ako sú vankúše, lampy, koberce a dekorácie. Prostredníctvom nich dokáže skúsená ruka profesionála zmeniť náladu a osviežiť bývanie za menej peňazí. Renovácie, výmena dvierok, čalúnenia a podobne sú triezvou, ekologickou i ekonomickou cestou, ktorá stále platí. 


3. Všetko v staro-ružovejPodľa jedného z významných západných predajcov interiérového zariadenia sú pastely pasé. Narastajúcim trendom sú neutrálne farby.

Vyvarujte sa teda nákupu všetkého zariadenia v pastelovej farbe, len pre to, že je to teraz trendy.Ak sa jej však nechcete vzdať tak použite tam, kde sa dá o pár rokov jednoducho vymeniť. Ak idete kupovať veľké kusy nábytku pouvažujte, či vás ovláda móda, alebo je ružová skutočne farba zrkadliaca osobnosť.  Samozrejme farbou na tento rok je jemná koralová, ideálna na osvieženie a oživenie. 4.Rastliny, rastliny, všade samé rastliny


Zeleň v interiéri je nedoceniteľným pomocníkom. Domácnosť obložená  orchideami už však nebude v kurze. Analytici hlásajú návrat k triezvemu používaniu rastlín, uprednostňujú skôr jeden ucelený kút ako akcent. Okná založené nekonečným množstvom sukulentov a kaktusov bude o rok out.


5.Nápisy


Všade samé nápisy, heslá a citáty. Dekorovanie pomocou hesiel je zavrhnuté! Naozaj pekná a hodnotná profesionálna fotografia vám má čo povedať aj o pár rokov. Poznáte to: "hovoriť striebro, mlčať zlato" . Takže, ak vás už nebaví, aby vám steny vyznávali lásku, alebo vás hecovali ku každodennému výkonu, zamente heslá za skutočné umenie.6. Výrazné grafické tapety


Obrie palmové listy a výrazné farebné grafiky a la  80.-te roky sú na ústupe. Tapety sú stále top trend, na veľké vzory však radšej už zabudnite.. Viac začíname pracovať s vrstvením, textúrou a  štruktúrou povrchu. IN sú jemné vzory, ak sa teda nejedná o cielený výber pri použití historizujúceho štýlu. Alebo je retro skrátka vaša láska na nekonečno?


7.Všetky steny v šedej


Šedé steny sa stali doslova hitom a synonymom štýlu. Neutrálne farby sú a budú stále in.Vymaľovať všetky steny na odtieň šedej bude počas nasledujúcich rokov považované za "tuctový krok vedľa" 

skrátka nudné.  Takže kľúč je vrstviť a kombinovať, hrať sa s materiálom, povrchom a tvarom.


8. Keď neviete čo na stenu, použijete biele obkladačky


Toto uvažovanie je síce správne, ale nepresné. Iste neutralita bielej lesklej krásky je príťažlivá, rovnako ako často i jej nízka cena. Ak túžite po osobitosti, a štýle stavte na bielu, lesklú, ale hlavne veľkoformátovú ! 


9. Macramé bolo v pohode asi 10 minút


Tento trend 70. tych rokov sa na malí momentík votrel do našich príbytkov. Ak ste ho nestihli uviazať  a zavesiť do svojej obývačky nezúfajte,tento nápad bol zavrhnutý.


10. Extrémny minimalizmus


Drvivá väčšina populácie zistila, že je fajn vlastniť aj viac ako jednu stoličku. Striedmosť a poriadok sú super, svojou extrémnou formou sa však neujali. Farebné doplnky, vrstvený vzhľad a komfort dostali zelenú aj na rok 2019. Ak ste za "domáckejšie upravené interiéry" pokojne ponechajte deky, koberce aj príručné stolíky na svojom mieste.


11.Všetko len z medi


Pekné ale .... Dizajnéri sa zhodli, že je v absolútnej pohode kombinovať. Zvoľte teda niekoľko foriem a vzhľadu kovov a tie opakujte.Výsledok bude oveľa viac trendy, ako striktné držanie sa chrómu, medi alebo mosadze. Zdôrazňujem však odporúčanie : "premyslene a cielene kombinovať a miešať v rámci celého interiéru".


12. Zdôrazňovanie jednej steny v miestnosti 


To síce stále môžete, nieje to však nevyhnutne nutné.Či už použijete žiarivú farbu, tapetu alebo obrazy budete trendy. Stále platí, že dôraz sa kladie na dekorácie, nie na akcentujúcu stenu ako takú.


13. Kuchynské skrinky 


Prerástla vám cez hlavu biela? v roku 2018 sa vrátil na malý moment odtieň čerešňového dreva ako alternatíva. Výrobcovia však hlásia zostup farieb ako šedá, zelená a modrá.


14.Biela pracovná doska


Riešenie všetko na bielo nebude až také jednoznačné. Tento rok vraj budú riešením tmavé a čierne povrchy, či už pôjde o kameň alebo iný materiál.


15.Nadmiera modernistického nábytku z polovice storočia


Zabudnite na striktné dodržiavanie jedného štýlu nábytku, pokojne premiešajte hlavne modernistický nábytok z polovice storočia , Eklektický štýl má zelenú.


zdroj: www.cheatsheet.com, www.pinterest.com , www.pixabay.sk , vlastné fotografie