Loading

Nápady na jesenné aranžovanie


Dnes sa chcem podeliť o nápady, ako si jeseň užiť plnými dúškami. Využijem bežne dostupné, lacné veci, ktoré sa nájdu cez sezónu určite v každej domácnosti, alebo na prechádzke. 


Ste zvedaví, čo s tekvicami, keď ste ich mali už varené, pečené, vyprážané a dokonca aj surové?

Pripravujete nehnuteľnosť na predaj a chcete, aby váš inzerát zaujal?

Alebo ste len prepadli vášni menom " hubárčenie"  a svojich hostí chcete potešiť  originálnym vizuálnym zážitkom ? 


Keď ťa pri vchode víta jeseň

Sezóna letničiek je už za nami. Ak máte odolné dlho kvitnúce rastliny, tak blahoželám. Ak ale vaše kvetináče na priečelí alebo pred vchodom do domu nie sú práve v najlepšej kondícii, je čas na zmenu. Stačí sa vybrať na prechádzku von a nazbierať zopár potrebných prírodnín. 

Hlavné zaklínadlá sú: rôzne tekvice, jablká, huby, mach, halúzky, drobné bobuľové plody, šípky, sviečky a všetko, čo stretnete na prechádzke a poviete si: aha, jeseň!  

Moje obľúbené sú: machy, chmeľ, šípka, divoký klematis, divoké ovocie, hloh, trsy tráv, farebné listy, všakovaké huby a samozrejme tekvica. Občas zodvihnem aj kamienok, pierko či parožie.  :D


Do prírody je výhodné nosiť so sebou malé záhradnícke nožnice. Zároveň prosím o ohľaduplné odoberanie množstva - určite nenabádam k drancovaniu našich lesov. Taktiež prosím čítajte označenia: ak sa totiž nachádzate v CHKO, takýto "nákup" by vás mohol stáť nečakane veľa.


"Ja odporúčam poklady z rumovísk, zanedbaných jarkov v okolí ciest, prípadne plody z vlastnej záhrady."

Nie každý má však možnosť  dostať sa po plody zo záhradky. Preto tu máme tržnice a kvetinárstva, kde zoženieme všetko potrebné, ak potrebujeme naše dielko ešte niečím dotvoriť. Taktiež nezabudnite zakúpiť aranžovaciu hmotu. Tá sa dá nahradiť v niektorých prípadoch drobným pletivom. Túto techniku odporúčam skôr zručnejším umelcom, pretože umiestnenie rastlín do presného požadovaného tvaru je náročnejšia. Ak ste ale na chalupe a zrovna aranžovaciu hmotu nemáte, mriežka pletiva vám zaiste poslúži.

Návod ako z týchto obyčajných vecí vykúzlime štýlové ozdoby nášho bývania.

Prišiel čas zámeny letničiek v črepníkoch na oknách či balkónoch.  Tu je inšpirácia, ako jednoducho premeniť odkvitnuté črepníky na jesenné krásky. 

Prvý krok - zbavte sa odkvitnutých častí, ale listy ponechajte. Aj v prípade, že sú zožltnuté. Pridajte trs trávy - postačí odkopať aj takú obyčajnú, čo vlieza do záhona. Obyčajné suché vetvičky a steblá trávy vytvoria výšku bez toho, aby ste museli pestovať veľké rastliny. Farebné plody ako jablko a šípka nahradia pestrosť kvetov. Ak pôdu v kvetináči pokryjete machom alebo lístím, celej kompozícii pridáte hĺbku a objem. 


Druhý krok -  pridajte menšie tekvice, paličky, divokú trávu pri ceste, halúzku šípok alebo hlohu, plody gaštanu, mach či jablko. Čo vás len postretne a šup s tým do kvetináča. Na spestrenie stačí jedna chryzantémka alebo vres - a hotovo. Úprava vám bude robiť spoločnosť až kým sa rozhodnete, že je čas na zimnú či vianočnú náladu. 


Túto jednoduchú úpravu vám odporúčam aj vtedy, ak pripravujete svoju nehnuteľnosť na predaj.  Máte tak príležitosť prezentovať fotografie rodinného domu s upravenými prednými oknami či vstupom do domu.

"Nehnuteľnosť doplnená o hrejivú atmosféru jesene v inzerátoch určite zaujme nejedno zvedavé oko."

A vy, čo nepredávate, ale chcete štýlovo bývať: "určite poteší pohľad na obnovené a sezónne dekorácie dýchajúce teplom domova viac ako na sadrovú figúrku tekvice a malého strapatého panáka."  To sa síce javí ako lacné a rýchle riešenie, ja som však jednoznačne za " živé a originálne".
Ak si potrpíte na figúrky, nech vám radšej nejakého panáčika zmajstrujú deti z kvetináčov, slamy a paličiek. Použitie prírodnín a plodov má ešte jednu výhodu: nebudú vám zaberať žiadne miesto na skladovanie. Ak sa ich úloha skončí, poputujú rovno na kompost a máte po starostiach.
O dobrý prvý dojem  alebo o príjemné privítanie po ťažkom dni v práci máme postarané.


 


Stolček "prestri sa" alebo hubársky raj


Ďalším spôsobom, ako si naplno vychutnať plody jesene, je zbieranie húb. Gastronomický zážitok vhodne doplní pekne prestretý stôl. Pripravila som návod, ako výzdobu zvládnuť jednoducho, rýchlo a s použitím bežných drobností, ako sú špendlíky a kvapka sekundového lepidla. Základom je znova zber. Na prechádzke lesom okrem húb zoberte aj trocha machu a kúsok dreva. Potom vám stačí už len sekundové lepidlo a špendlík. Prilepiť špendlík na drievko a nastoknúť naň hubu potrvá pár sekúnd. Náladu dotvorí trocha machu či farebné listy.  Ja som pridala jesennú štólu, sviečky a výhon brečtanu. Večera sa razom premení na slávnostné hodovanie.  A verte mi, naozaj som celé aranžovanie zvládla za pár minút. A výsledok posúďte sami :D

Potrebujete: polienko, špendlíky, lepidlo/najlepšie sekundové/nožík a rastlinný materiál.


"Pomocníkov mám zriedkavo. Tento raz som poprosila o pomoc našich chlpáčov. Zber polienok šiel tak povediac od labky, len s tekvicami sa to úplne neosvedčilo. :D"


Základné ingrediencie kúzelného prestierania.Na polienko naneste kvapku lepidla a prilepte špendlíky hrotom nahor.Pomôcť si môžete aj listom, ak chcete umiestniť ťažšiu hubu.


Počkajte, kým budú špendlíky pevne držať. Teraz umiestnite huby a prekryte polienko machom. Navodíte tak realistickú atmosféru.


Teraz už zostáva len prestrieť  stred stola štólou v jesenných farbách. Nielenže pekne vyzerá, ale aj ochráni váš obrus pred prípadným fľakmi a vlhkosťou.  Výsledok posúďte sami. 

Pri umiestňovaní sviečok buďte obozretní, najmä ak použijete suchší materiál. 


Ešte jeden pohľad na hlavnú časť slávnostnej tabule.


Tak čo, zlákala som vás na jesenné hodovanie?


V hlavnej úlohe plody jesene všetkých farieb, veľkostí a tvarov

Ak je váš interiér zariadený moderne a jesenné košíky s tekvicami a vresom sa vám nehodia, mám tu niečo práve pre vás.  Aj taký úplne obyčajný patizón sa môže premeniť na moderné umenie. 

Objekt, ktorý svojím zložením pripomína, že jeseň a babie leto sú tu. Svojím tvarom sa však vymyká zažitým predstavám o jesenných dekoráciách. 

Láka vás vyskúšať profesionálnejšie aranžovanie? Podľa tohto návodu by ste to mali zvládnuť.  Správne a odborné vyhotovenie potom zaručí, že dielko vydrží oveľa viac ako len deň či dva.  Ak ho umiestníte do chladnejšej vstupnej haly, alebo napríklad ako dekoráciu recepcie, trvácnosť je minimálne dva týždne, pri použití rezaných kvietkov. Pri  výbere pomalšie nakvitajúcich druhov, ako je chryzantéma, pokojne aj  oveľa viac.

Tu je foto-návod ako postupovať krok za krokom:
V tomto prípade som použila chmeľ, klematis, hloh, bazu, kukuričné šúpolie, makovičky a ružové kvety alstromérie.Stačí odrezať vrch nožom a potom polievkovou lyžicou vybrať mäkké vnútro. Vyberajte naozaj tvrdé a zrelé tekvice, len tie nepodliehajú tak rýchlo skaze. Mladé plody s jemnou šupou radšej zjedzte. Namočenú aranžovaciu hmotu vyrežte na požadovaný tvar a vložte do pripraveného otvoru. Hmota by mala v tekvici pevne držať, pri  jej tvarovaní si treba nechať dostatočnú rezervu a radšej do tekvice poriadne pritlačiť.


Teraz postupujeme podľa predstáv o výslednom tvare. Každú stonku šikmo zrežeme nožom a zapichujeme do mokrej hmoty. Tento úkon si vyžaduje trpezlivosť, lebo krehké stonky sa rady lámu. Pritom ich nepoškodený stav je dôležitý pre zásobovanie kvetu vodou. Ak sa vám teda niektorá stonka zlomí alebo pomliaždi, takýto kvet v aranžmáne neponechávajte, ale nahraďte ho nepoškodeným.  Toto je asi najťažšia časť celého procesu a pritom kľúčová pre životnosť nášho diela. 
Ak sa vám zdal tento postup zložitejší alebo len nemáte na takéto veci čas, tak nezúfajte. Presne na takéto veci aranžéri a dekoratéri roky trénujú svoje ruky, trpezlivosť a oko. 

Teším sa, ak ste si proces tvorby jesenných aranžmánov užili aj ako diváci. Mňa takisto potešilo poodhaliť vám čo to z tejto kreatívnej a jemnej profesie.