Loading

Kvety


Úžasná kytica kvetov alebo pôsobivá kompozícia zelene nepochybne vyzdvihne z priemernosti vašu nehnuteľnosť pri predaji. Najmä, ak je výhľad z okna situovaný do ulice, určite by som odporúčala priniesť zeleň do interiéru.


Pri príprave domova na predaj či prenájom sa všeobecne odporúča používať živé kvety. Možností, ktoré prinesú želaný efekt, máte však viacero. Poďme sa spolu pozrieť, ktoré kvety, kedy, kam a prečo je vhodné použiť.

Čerstvé kvety na každý deň

Honosná kvetinová výzdoba vie byť naozaj skvostná. Udržiavaniu mnohých váz s rezanými kvetinami v dokonalom stave by ste však museli obetovať značné úsilie. Pravidlo primeranosti platí i pri kvetoch. O veľkých kyticiach a aranžmánoch uvažujte, ak vás čaká výnimočná udalosť. Svadba, pohreb, rodinná oslava, to sú príležitosti, na ktorých by veľké diela floristu určite nemali chýbať.

Môžete si však zvoliť aj pohodovejší model – je príjemné, keď vás hoc i jeden kvet pozdraví pri príchode a odchode z domu.Umiestnenie živých kvetov v predsieni dokáže utvoriť dobrý prvý dojem pri vstupe do bytu.


 A čo takto kúpeľňa? Aj malá kompozícia kvetov poteší pri každom umývaní rúk. A ak kyticu umiestnite pred zrkadlo, jej objem sa dokonca zdvojnásobí. Klasikou je jedálenský stôl a konferenčný stolík v obývačke. Ak pripravujete nehnuteľnosť na predaj, dovolím si tvrdiť, že živé kvety na týchto dvoch miestach sú povinné. Dobrá voľba je i pracovný stôl. Do nádoby s vodou treba pridať pár kvapiek chlórovej dezinfekcie (napr. Savo) alebo špeciálnu výživu na kvety, ktorú dostanete v každom dobrom kvetinárstve. Týmto sa zbavíte povinnosti denne meniť kvetom vodu, vystačíte si s výmenou hoc i raz do týždňa.

V tomto prípade boli rezané kvety nahradené pri úprave na prezentáciu jednoducho letničkami.

Ste alergici? Kvetov sa nemusíte vzdať, ak ich prispôsobíte svojim potrebám. Do vázy vložte halúzky, konáre a listovú zeleň. Neverili by ste, koľko druhov zelene vhodnej na rez je k dispozícii: od studených striebristo-šedých tónov, cez hlbokú lesnú zelenú, po jasnú hrejivú žlto-zelenú. Ak použijete exotický eukalyptus alebo ihličnaté dreviny, na svoje si prídu i čuchové bunky. Silice z týchto rastlín pôsobia dezinfekčne, takže v období chrípok je to jasná voľba. 


Zelené krásky v črepníkoch

Sú  tichým spoločníkom, ozdobou, radosťou, môžu však byť i zdrojom neporiadku. Skutočnosť, že sú aj dizajnovým prvkom pri prezentácii vášho domova, si nie každý hneď uvedomí. Často sú žiaľ narušiteľom pokojnej atmosféry domova, ktorú chceme prezentovať. Preto by som upriamila vašu pozornosť  na formu, ako máte rastliny v byte usporiadané. 

„Prenechajte im dôstojné miesto“

Napríklad vo vstupnej hale môžu byť impozantným vrátnikom. V obývačke by si tiež často zaslúžili viac ako len tmavý kút.  

„Upútajte pozornosť na miesta, ktoré chcete prezentovať“

Vytvorte skupinku troch rovnakých črepníkov, prezentujúcich rovnaký druh rastliny alebo aspoň vzhľadom podobných rastlín. Takéto usporiadanie je mocnou zbraňou, ktoré vie spríjemniť aj inak neatraktívne časti priestoru.

„Kvety by mali byť nápomocné pri zdôraznení hodnoty vášho bytu“

Je jasné, že ak ste zanietený pestovateľ rastlín, tak komfort vašich miláčikov je vám nadovšetko. To, že okno otvoríte, až keď odpracete minimálne desať kvetináčov, však nie je práve lákavou prezentáciou drahého dreveného okna. Verte–neverte, pri predaji bytu bude zaujímať kupujúceho práve to okno.

„Zelené krásky v črepníkoch vedia pôsobiť aj odpudivo“

Dôvodom môžu byť zanedbané kvety, stará „naťuknutá“ porcelánová miska či vodným kameňom zasolený terakotový kvetináč. Inokedy je rastlín v interiéri skrátka priveľa.

Všetky rastliny i doplnky s nimi spojené (črepníky, podstavce, stojany a pod.) tiež podliehajú módnym trendom. 

Umelé kvety – ošemetná záležitosť 


Umelé kvety odporúčam tam, kde potrebujete priniesť dlhotrvajúci efekt, ale z objektívnych dôvodov nemôžete použiť kvety živé. Ak v objekte nebývate a má ho na starosti maklér, alebo chcete zabezpečiť, aby kvetinové dekorácie boli rovnaké ako na fotografiách v inzeráte, tak je dobré použiť kvety umelé.
Zároveň vás chcem ale upozorniť, že hovoríme o kvalitných plastových a hodvábnych kvetoch. Tieto svojím spracovaním vykazujú také známky realistickosti, že neraz musíme zapojiť i hmat a čuch, lebo oko je na rozpakoch. Zabudnite  na lacné, plastom zapáchajúce napodobeniny. Tie naozaj NIKDY nebudú pôsobiť esteticky. Práve naopak: lacno a gýčovo. Zbytočne znižujete hodnotu svojho priestoru, nábytku a ostatných doplnkov práve takýmito predmetmi.

 Zdroj fotografie: http://moskva.all.biz/dekor-sia-home-fashion-g1983324#.WTGV2OvyjIU  produkty tejto značky sa dajú zakúpiť aj v SR.
Za kvalitu si  treba samozrejme priplatiť. Priznám sa, že ja osobne týmto produktom odolávam len  zo sebazapretím :)

Viete však použiť aj rozumný kompromis: živú zeleň doplnenú umelými kvetmi. Takéto riešenie je tiež dobré, ak si na výzdobu potrpíte a naozaj nestíhate starostlivosť.  Alebo máte silnú alergiu a naozaj okrem vody a listov nie je nič iné prípustné. Kvalitná kompozícia tiež vznikne použitím suchých prírodných materiálov doplnených o umelé kvety vysokej kvality. Výsledok je naozaj pekný  a trvácny. 

Pri trvalých aranžmánoch by som vás upozornila na znečistenie prachom, ktoré vie znížiť hodnotu takejto výzdoby. Aj keď sú umelé kvety trvácne a vydržia aj v tme a bez polievania, bez pravidelného čistenia sa nezaobídu.

Sušené kvety – dvojaký efekt


V 80-tych a 90-tych rokoch sa sušené trávy a rôzne doplnky používali pri viazaní kytíc celkom bežne. Dnes nás ich použitie ako estetický doplnok takmer poburuje.

Ako sa teda postaviť k tzv. „sušine“? Učenie Feng-šuej považuje sušené rastliny za mŕtve telo, a teda za nositeľov negatívnej energie. To nám napovedá, že používanie tohto typu dekorácie by sme mali v interiéri čo najviac obmedziť.  

Myslím si však, že ak si nad kozub v štýlovej drevenej chate umiestnite veniec zo sušených prírodných materiálov a kvetov, tragédia sa konať nebude.

Aj tak by som sa ale priklonila k ich využitiu v krytom exteriéri: zo sušených rastlín a plodov vie napríklad vzniknúť pôsobivý sviatočný aranžmán na zimné mesiace. Takisto budú vhodné na osídlenie veľkého kvetináča na terase alebo na vonkajšej parapete. Sušená vidiecka kytica v džbániku na stole v altánku, venček na bránke či na vstupných dverách – to všetko sú možnosti použitia sušených kvetov tak, aby štýl vašej nehnuteľnosti neutrpel, ale naopak prekvital.