Loading

Dvadsať dva štýlov mala a predsa si nevybrala


Čo je štýl interiéru? Ktorý je dnes populárny?  Ako rozpoznať, ktorý je ten váš. Na čo dávať pozor a spôsob, ako pracovať s doplnkami a dekoráciami, aby ste váš vysnený štýl dodržali  aj pri realizácií?  Odpovede na tieto i ďalšie najčastejšie otázky nájdete v tomto blogu.


Čo je štýl

Slovník slovenského jazyka definuje štýl ako „spôsob, akým sa výtvarne prejavuje určitá doba alebo akým tvorí jednotlivec.“

V interiérovom dizajne sa týmto slovom označuje Určitá myšlienka, ktorá panuje v dizajne celého riešeného priestoru a vnáša do neho pocit jednotnosti.“


Podľa mňa, už v týchto dvoch vetách nájdete vysvetlenie, prečo pôsobia na nás niektoré domácnosti chaoticky, neusporiadane, ba až  ako  večný neporiadok.  Môžu sa nám tak javiť práve pre absenciu nosnej myšlienky – posolstva, ktoré k pozorovateľovi nedorazilo.    


Prvým krokom by teda malo byť ujasniť si „ recept“.  Hlavnú myšlienku, ktorá bude vystihovať náš koncept.

„Lebo keď chcete variť sviečkovú, ale do hrnca dávate suroviny na lečo.... sviečkovú nikdy neuvaríte!“


Ja mám vo zvyku svoje návrhy nejako nazvať. Určujem tak hlavnú myšlienku, / klientovu požiadavku/  ktorá by sa mala niesť celým priestorom.  :DAko a kde hľadať svoj originálny štýl ?


Každý z nás je jedinečný a krásu vníma svojou optikou. Jestvuje však niekoľko obvyklých dekoratívnych štýlov, ktoré nesú určité typické znaky. Pri ich dodržaní vzniká interiér, ktorý vo vás vyvoláva určité pocity. Tu je dobré sa inšpirovať.

Ak  vám nevyhovuje ani jeden. Ale neviete jasne definovať  svoj štýl , vydajte sa na cestu analýzy pocitov, ktoré chcete vo svojom priestore zažívať.

Útulný a moderný štýl nejestvuje... pre dizajnéra je táto špecifikácia viac ako desivá :DDD. Takže zvyčajne pokračujeme otázkou: "čo pre vás znamená útulné?" ... "čo pre vás znamená moderné?" prosím konkrétne.

 Slečna na tejto fotografii presne vie, čo chce svetu povedať ;) Rovnako ako vo svete módy, aj vo svete interiéru, prítomnosť myšlienky označujeme slovom štýl.


Vypátrajte svoj  osobný štýl práve teraz

Zoberte si prosím pero a papier. Začnite zaznamenávať veľký zoznam pocitov a vnemov / hmat, čuch, sluch a vôňa/. Ktoré konkrétne zbožňujete? Ktorým sa vyhýbate dvojitým oblúkom?  Aké asociácie vám naskočia v hlave pri slove DOMOV?  

Máte hotovo? Ak ste vypísali viacero slov, konvertujte ich na materiál. Napríklad  drsný - kameň, teplé - drevo, hebký - zamat. Dôležité sú vaše asociácie.  Ja pri svojej práci používaj ešte jednu fintu. Pri koncipovaní interiéru sa pýtam vetu: Aké je vaše najobľúbenejšie miesto?  Zapíšte si odpoveď. Táto vám vie veľa napovedať o vašich preferenciách. Dostanete sa tak k presnému zoznamu materiálov a vašich očakávaní s nimi spojených.


Na tomto obrázku je zachytená nálada, akú si klient želal vo svojom priestore. Na prvý pohľad je jasné, že ide o športovo založeného muža, túžiaceho po samostatnosti, ale stále s hravou dušou dieťaťa :D

Teraz už stačí priradiť, pre ktorý z konvenčných štýlov sú charakteristické a máte vyhraté. :D Práve ste nastúpili do sveta nekonečného dobrodružstva miešania a kombinovania!


Prehľad obvyklých dekoratívnych štýlov

Ako napovedá aj názov blogu, v spoločnosti sa ustálilo viacero štýlov, ktoré nesú určité typické znaky. Podľa knihy Sprievodca interiérového dizajnéra sú štýly rozdelené do 4 hlavných kategórii.


1.       súčasné a historizujúce štýly
-          zámocký- vysoké okná a stropy, rozľahlé miestnosti, ozdobnosť, luxusné materiály. 

-          tradičný starosvetský- veľké kusy nábytku, remeselná precíznosť, čalúnený nábytok, elegancia, mohutné závesy a záclony, drevený obklad stien,  kvetinové tapety, pruhy.

-          Funkcionalizmus - geometrická čistota tvarov a nulová dekoratívna ozdobnosť, kvalitné a výrazné materiály, neutrálna farebnosť.

-           Retro-  nábytok z ohýbaných nerezových trubiek, stolčeky a komody na šikmých nožičkách, výrazné až odvážne vzorované tapety. Výber farieb je typický pre konkrétne desaťročie, do ktorého budeme interiér štylizovať.


2.       štýl odrážajúci regionálne  alebo európske tradície-          vidiecky tuzemský, rustikálny štýl- drevený remeselne kvalitne spracovaný nábytok, biele steny, kazetové dvere a široké ale malé dvojité okná. Objavuje sa kameň z miestneho zdroja, alebo lícová tehla. Priznané trámy drevených stropov a masívne drevené dlážky. Zdobíme keramikou, lúčnymi kvetmi a výšivkou s folklórnym motívom. Dominantou obytného priestoru býva keramická pec, veľký stôl a lavice.

-          Stredomorský štýl- modrá farba, hrubé drevo, miestny kameň, okenice a tepaný kov, rustikálny nábytok, farebnosť podľa konkrétnej oblasti.

-          Škandinávsky štýl- striedmy, praktický a čistý, geometrické tvary, dôraz na funkčnosť a svetlosť, kontrast bielej a čiernej, neutrálne a pastelové farby.

-          Námornícky štýl – modrá, červená a biela, vymývané drevo, koše a ratan, juta a rôzne prírodné vlákna a tkaniny.

-          New England- biele domy si verandou, inšpirované viktoriánskou módou, farmy prvých osadníkov nového kontinentu.

-          Koloniálny štýl- Tvar tradičného anglického nábytku a vôňou etnoštýlov, tropické dreviny, vzory a motívy kolonizovaných krajín, téma cestovania.3. Etno štýly

 


-          Arabský/maurský – florálne motívy a kaligrafia, drobný vzor, keramické obklady, modrá zelená, oranžová farba, drahé kovy, slonovina a perleť, tepané lucerny, misy a nádoby.

-          Čína a Japonsko/zen/- červená, biela, zlatá, bambus, papier,  v zen štýle ide o relaxáciu, prevládajú neutrálne zemité farby bez vzorov s výraznou štruktúrou. Čisté línie.

-          Juhovýchodná Ázia a India - typické je exotické drevo ako palisander alebo recyklované drevo z lodí. Nábytok je hrubo opracovaný, sedací nábytok je vyplietaný z ratanu alebo rastlinného materiálu.

-          Mexiko a južná Amerika -- interiér plný slnka a sýtych farieb. /terakota, horčicová, zelená, modrá žltá a červená. Vzorované pestré dlaždice, tkané koberčeky, drevený nábytok je vyrezávaný a má kovové pánty.

-          Africký /safari/ kaki farba, odtiene hnedej a béžovej, trofeje a kožušiny exotických zvierat, sýte farby a silné zemité odtiene, masky a sošky z ebenového dreva, pestrosť na rohožiach a predložkách, nádoby z dreva a rôzne koše a košíky. Nábytok  je vyrobený z  mahagónu, ebenu alebo teaku.

-          Severná Amerika a Kanada- atmosféra zrubu s kamenným krbom a kožušinami.  Masívny drevený nábytok, vzory a umenie pôvodných kmeňov.4.       Iné súčasné štýly- moderná klasika- súčasné materiály použité klasickým spôsobom, rovné línie, zemité tóny s akcentom

- futuristický – super moderné materiály a technológie, organický tvar, pestré farby nekonvenčné  použitie konvenčných materiálov. Ako v kozmickej lodi.

- minimalizmus – buď nadvezuje na funkcionalizmus alebo ako životný štýl oprostenie sa od zbytočností, dôraz na základné funkčné prvky. Kvalitné materiály a striedmosť.

- glamoure – lesk a trblietanie, zamat, tvary baroka a rokoka, kovy, zrkadlá, sklo, treba ho brať s nadhľadom a humorom, citlivá hranica s gýčom. Bila a čierna plus farebný akcent.

- eklektický – hravo prepája rôzne zdanlivo nesúrodé štýly,  vyvažujúca dynamika na základe protikladov. Vyžaduje cit a zručnosť,  silná personalizácia priestoru.

- shabby shic- pastelové farby, nábytok rustikálneho historizujúceho typu, kvety a všetky predmety naštrbené zubom času.  Prírodný textil a drevo, smalt, kov, porcelán.

- industriálny- priemyselný charakter, tehla, betón, kov, sklo , neopracované drevo, rozvody na povrchu stien, oranžová, žltá, šedá, tyrkysová, červená, čierna, hrdza, prírodná koža.