Loading

Ako sa rodí návrh a môj dizajnérsky pohľad na svet


V tomto blogu vám predstavím svoj pohľad na tvorbu interiéru. Či už ide o redizajn, drobné úpravy alebo o návrh úplne nového interiéru. Pri každom návrhu interiéru,či dekorácie zanecháva tvorca svoju jedinečnú pečať. u klienta býva na mieste otázka:


"Sadne mi práca práve tohto dizajnéra?"


Ak teda chcete o mojej tvorbe vedieť viac, čítajte dalej. Čo je typické pre moje návrhy? Aké sú moje obľúbené štylizácie a  môj názor na vec? 
Od útleho detstva inklinujem k prírode. Tajomný les, čarovné svetlo prenikajúce cez bujnú zeleň, listy v nedozernej výške v kontraste modrého neba. Zaspávať s výhľadom na nebo plné hviezd, počúvať žblnkot horského potoka, alebo zbierať dary prírody/ rozumej kvety, plody, kamienky a iné prírodniny/. Keď  sa k tomuto môjmu romantickému "ja" pripočíta vedecké dobrodružné "ja"  získate lepší obraz o mojej tvorbe. Mojim veľkým detským snom bolo mať chemické laboratórium, čo sa mi v určitých chvíľach, na zdesenie mojich rodičov, aj občas podarilo. :D.  Túžba aranžovať a tvoriť z krehkého živého materiálu a neustála snaha až alchymistickými prostriedkami zlučovať zdanlivo nesúrodé prvky do harmonického celku, získate okno do spôsobu môjho rozmýšľania nad priestorom, zariadením a doplnkami. Treťou zložkou je fakt, že sa počas môjho detstva a dospievania stále čosi murovalo, stavalo a prerábalo. Vôňa čerstvej sadrovej omietky je pre mňa potešenie so zvláštnou nostalgiou detstva. 


Štruktúra dreva, otlčená do betónu, kovové nosníky, dubové trámy, surový materiál poznačený zubom času, alebo krása prírodného kameňa a tehál sú prvky, ktoré sa v mojej tvorbe pomerne často objavujú.Ak teda všetky tieto tri vplyvy mixujete s veľkou dávkou kreativity, vzniká esencia, charakteristická pre moje väčšie či menšie počiny.:D Môj prístup sa prejavuje v kombináciách vzorov a textúr . Vzájomné pôsobenie, farieb, materiálu a tvaru je nikdy nekončiace laboratórium nápadov a inšpirácie. 


"Ale robiť veci len podľa seba je nuda! Aby vznikol naozaj unikátny projekt a výzva, je skvelé keď vstupujú do procesu tvorby nové faktory a obmedzenia. 
Sú to práve Vaše preferencie, požiadavky a osobnosť. Sú to nikdy sa neopakujúce esencie, ktoré robia každý projekt výnimočným.  Môcť skladať interiér do podoby nesúcej vašu osobitosť s tých nádherných vecí vôkol nás, je to pravé." 
Ak ma oslovíte ako klient, zväčša nasleduje toto ...
Nie, nebudem veštiť z kávovej usadeniny... Základom je takmer vždy stretnutie, na ktorom bude reč o vašich predstavách túžbach snoch a nevyhneme sa ani téme rozpočet :D
V prvej fáze je dôležité sa na seba vzájomne naladiť. Vy, vaša osobnosť, vaše každodenné potreby a nároky na priestor sú pre mňa nielen podmienkami, ale aj inšpiráciou. Ako hlboko do sveta vašich denných rituálov ma pustíte, o to kompetentnejšie dokážem projekt vypracovať. Ušiť priestor dokonale na mieru potrebám vás a vašej rodiny. Preto je každý projekt jedinečný a neopakovateľný. Ak ma odporučíte aj svojej susede nemusíte sa obávať, že to bude mať " tak isto" V tomto je táto práca krásna, jedinečná, kreatívna a niekedy aj naozaj ťažká. Takmer vždy však úsilie a spoločná cesta stojí za vznik nového interiéru nazvaného "Domov". 


Čo presne sa teda bude diať?


1. zachytiť myšlienky, pocity a vašu osobitosť


 Prvým záchytným bodom je vždy náladová tabuľa, projekt dostáva svoje meno. Vnorím sa do práce z asociáciami. Na veľkú nástenku pripínam rôzne texty a fotografie aby som dokázala vizuálne zhmotniť vaše opísané potreby, veci ktoré máte radi a očakávate, že sa s nimi vo vašom novom domove budete často stretať. Ako taká vec vyzerá je znázornená na nasledujúcom obrázku. práve sa započal proces tvorby.K jednotlivým asociáciám sa pokúšam následne priradiť a odvodiť konkrétne farby a materiál. Takýmto spôsobom sa dostanem k palete farieb a návrhu vzoriek konkrétnych materiálov.Určíme ich hierarchiu a pomer v použití.
2. Usporiadať priestor


Teraz keď už máme ujasnené z čoho budeme vychádzať materiálovo a štýlovo, prichádza na rad rozvrhnutie konkrétnych zón v priestore, ich veľkosť, funkcie, ktoré od nich očakávate. Nakreslíme si dráhy, kadiaľ sa bude najčastejšie chodiť, kde budete potrebovať "malichernosti" ako osvetlenie, zásuvky, vypínače a podobne.3. Graficky zhmotniť

Až teraz sa prepracujeme k vizuálu. Táto časť taktiež obsahuje veľa kávy... tento krát egoisticky na mojej strane :D Takže postupujeme buď rýchlym naskicovaním alebo využívam výdobytky modernej technológie a vytvorím obľúbené 3D modely. Klienti ich zbožňujú majstri pri realizácií nenávidia... pohľady sú rôzne :DMajú však nesporne výhodu, ak ste nedostali do vienka bujnú predstavivosť. Pomáhajú nazrieť na priestor ako materiál bude k sebe ladiť na vybraných plochách. Nič však nenahradí klasické "vyskladanie" jednotlivých komponentov jeden vedľa druhého a ich poctivé prikladanie a kombinovanie. Toto je cesta ktorú jednoznačne odporúčam. Fotografia a vizualizácia byť seba-krajšia často krát zavádza.


Dôverujte svojmu mozgu a svojim piatim zmyslom, nechajte si materiály predviesť, ohmatajte, očuchajte,  ochutnávať neodporúčam :). Hneď budete vedieť či dlažba, laminát alebo drevo.


Zvyčajne vypracujem aspoň jeden alternatívny návrh. Ak sa vám napríklad páčia dva druhy tapety, alebo neviete či podlahu tmavú alebo bledú. Je pochopiteľné, že chcete vidieť ako to celé ukáže. Ak ste čítali predchádzajúci blog ako vyberať tapetu. Popísané optické klamy sú jasným dôkazom, že čas na experimenty je vhodný práve v tejto fáze. :D


4. Vyhľadať konkrétne zariadenia, materiál a doplnky


V rámci návrhu dostanete aj "manuál" z čoho návrh poskladať. Pri dnešnej ponuke obchodných domov s nábytkom a možnosťami stolárov sú tisíce možností, ako pretaviť návrh do reality. Aby to bolo ako na obrázku, vyhľadám vám konkrétny hotový nábytok, dekorácie, doplnky.Viem vám odporučiť stolára na výrobu nábytku s ktorým dotiahneme praktické detaily.V mojej ponuke nájdete vzorky látok, z ktorých vám viem zabezpečiť ušitie závesov, záclon či prečalúniť starší nábytok, ktorý sa rozhodneme ponechať ale potrebuje úpravu. Prinesiem vám vzorky obkladu, tapiet, dlažby, podlahy a podobne. Vyberiem vhodné špárovacie hmoty a tmely...


Netreba opomínať ani časť menšieho zariadenia a doplnkov. Milovníkovi originálnych riešení iste padne vhod aj nejaká tá originálna dekorácia. Okrem aranžmánu, kytice alebo iného florálneho objektu na mieru z mojej dielne, rada vyhľadávam trendy, kolekcie a doplnky medzi slovenskými výrobcami.  Ak rozpočet dovoľuje, vždy sa snažím doplniť priestor o vec, ktorá dáva myšlienke a  priestoru dušu a vdychuje celej realizácii život.  Takéto kolekcie okrem svojich návrhov nájdete aj na portály SASHE.sk, kde nájdete nielen môj obchodík s kvetinovými dekoráciami, ale aj rôzne kolekcie, trendy a výklady kombinované podľa môjho oka a vkusu.  Príklad takejto kombinácie je kolekcie Urban garden. Viac na linku : https://www.sashe.sk/pripravbyt/kolekcie


Toto je malá ukážka môjho výberu :D
5.odovzdanie návrhu


Odovzdanie prebehne zväčša elektronicky. Obdržíte viac stranový PDF dokument,kde nájdete všetky časti od  prvých námetov cez farby, rôzne 3D pohľady na preistor, až po zoznam konkrétneho zariadenia a doplnkov. V tomto bode je na vašom rozhodnutí, či  budete podľa návrhu realizovať ihneď, alebo budete postupovať ako vám dovolia čas a financie. Každopádne, ak by ste potrebovali počas realizácie konzultáciu som tu pre vás pripravená poradiť alebo vybrať vhodnú alternatívu, ak okolnosti vyžadujú zmenu.  Zabezpečenie realizácie, dohľad  alebo  dekorovanie priamo na mieste sú po dohode taktiež možné. 


Ukážky rôznych častí jednotlivých návrhov. Klienti dostali nielen vzhľad ale majú prehľad aj o konkrétnych výrobkoch, ich cenu a link, kde ich možno objednať ak sa chystáte skladať interiér postupom času.  Samozrejme viem vám ponúknuť aj svietidlá, textil, doplnky a realizačné služby od spolupracujúcich preverených dodávateľov. Konečné rozhodnutie je vždy na Vás.


Takže vidíme sa na káve  ;)  termín si dohodnite na jeden klik kontaktným formulárom  priamo tu na webe, alebo jednoducho zavolajte.