Loading

10 tipov ako byť "trendy" so svojou poličkou


Nájdete ju zaručene v každej domácnosti. Môže mať rôzne podoby, dokonca aj funkcie. Môže byť kráľovnou miestnosti, alebo nenápadný pomocník. Reč je o poličkách. 

Aj keď sa zdalo, že éra čítacích zariadení vykynoží klasickú knihu, opak je pravdou. Čas ukázal, že šuchotajúci zvuk  papierových stránok a atmosféra pri čítaní, nech už ide o akýkoľvek žáner, je skrátka k nezaplateniu. 

Kam ale s papierovým klenotom po prečítaní ?  Povedzme si úprimne, nového miláčika len tak ľahko nedarujete do  knižného domčeka, alebo do knižnice. Česť výnimkám! :) Sú skrátka tituly, ktoré chcete mať na dosah kedykoľvek.

A tu sa dostáva na scénu polička. 

Ak ste maximalista, asi budete potrebovať viac priestoru. To, že sa to dá štýlovo, dokazuje aj pracovňa povestného knižného fanatika Karla Lagerfelda.

Ak ste  škandinávsky minimalista, postačí vám lata zavesená na kožených popruhoch, alebo lanách.

Aby si každý z vás našiel to pravé, čo potrebuje.

Tu je niekoľko inšpirácii, zozbieraných z internetu, ako sa to teraz "nosí". A čo by to bol za blog bez ukážky, ako to mám ja.  :)


1. stavte na netradičný tvar


Poličky všakovakých tvarov, vytvárajúcich ilúziu padania, objektu v objekte, špirálu, tvary stromu ... fantázii sa medze naozaj nekladú. Ak sa rozhodnete pre takýto kúsok, dobre zvážte jeho umiestnenie. Pôjde o dosť výrazný prvok, prípadne mu venujte miesto-  solitér s právom na plnú pozornosť. 


2. šokujte netradičným materiálom 


Čo takto plexisklo alebo zlepené kartóny? V takomto prípade však treba zohľadniť nosnosť a v prípade kartónu aj vlhkosť v miestnosti. Pri tejto fotografii som si vybavila spomienku na hodiny technickej výchovy, ako sme z plexiskla pílkou vyrezali požadovaný tvar a nad liehovým kahančekom sme ohýbali do rôznych tvarov. Priatelia, ak sme to s úspechom zvládli na základnej škole, nieto sa čoho obávať a skúsiť DIY projekt :D


3. zaveste ju

 

Či už sa vám páči námornícky štýl, industrial, alebo jednoducho nechcete veľa vŕtať do steny, nech je vám inšpiráciou takýto závesný krásavec. Máte priečku z umakartu, alebo sadrokartónu? Zakotviťe do prístavu menom strop. Ak máte v dome strop ešte z rákosia, tak poďme radšej ďalej :D


4. pomôže vám využiť každý centimeter


Aj takáto môže byť forma tichej a praktickej pomocníčky. Zdanlivo nevyužiteľný priestor zrazu ožije dôvtipom a funkciou.Objavte štýlový a často nevyužívaný priestor nad vchodom do miestnosti. Tiež máte príkro ukončenú skriňu a hluché miesto nad dverami?  Ak ho doplníte o nový úložný priestor, stena dostane vizuálne na kompaktnosti a vy chytro využijete priestor navyše.5. hravo spestrí a pridá funkciu aj netradičnému miestu


Neviete kam z knižnicou? Vyložte ju na chodbu. Ak vám to šírka priestoru umožňuje,využite priechodné priestory na pôsobivú knižnicu. Aj užšia chodba získa na hĺbke a zaujímavosti. Steny tak nemusia zívať prázdnotou, alebo odpadá nutnosť premýšľať, aké obrazy sem umiestniť. 

užitočná vám bude informácia, že štandardne potrebujete na pohodlný prechod minimálne 90cm.


6. kombinujte funkcie


 Poličky nečakane nízko? Či už potrebujete nahradiť nočný stolík, alebo nemáte priestor na komodu, všetko vyriešia poličky v klasickom tvare boxov. Zámena, alebo zdvojenie funkcie je ďalšie zábavné riešenie.7. oživenie tapetou


Efektné, ale pritom jednoduché a lacné riešenie je kúzlenie s tapetou. Máte  vitrínku, alebo len starú nudnú knižnicu na celú stenu? Stačia vám nožnice a samolepiaca, alebo klasická rolka tapety a originálny kúsok je na svete. Moje odporúčanie je premena starej kuchynskej linky týmto spôsobom. Linku odľahčite od starých dvierok. Nalepte tapetu na zadnú stranu skriniek, alebo pokračujte vo vzore či farbe kuchynskej zásteny. V priestore tak vznikne dojem otvorených políc ukotvených voľne do steny. 


8. zelená má zelenú 


Tiež vás čaká sťahovanie vašich črepníkových krások z exteriéru do vnútra? Zabudnite na parapet,  doprajte im miesto medzi vašimi knihami a suvenírmi z dovolenky. Takéto riešenie je nielen štýlové, ale uchránite kvety pred sálaním tepla z  radiatora počas zimy. Zjednodušíte si polievanie, a cez okná bude stále prenikať dostatok svetla. 

 

9. prejavte svoju osobnosť


Zabudnite na pravidlo, že na police patria iba knihy. Práve kombinovanie vašich obľúbených osobných predmetov a fotografii medzi rôznym spôsobom uloženými knihami vyjadrí vašu osobnosť. Každý člen domácnosti môže využiť priestor podľa seba. Získate tak jedinečné umelecké dielo a priestor na seba prezentáciu. Román, rozprávková kniha, zbierka minerálov, mušľa z dovolenky alebo dinosaurus? Žiaden problém, sústreďte sa na farby a tvary a vytvorte nečakanú kompozíciu.


10. spôsob ako oddeliť zóny či nahradiť priečku


Súčasnosť praje otvoreným priestorom. Ak je vás ale v domácnosti viac a zistíte, že každý hľadá aj tak svoje súkromné útočisko, pomôže vám zónovanie. Nemusíte hneď zháňať murára, police  a knižnice vďačne splnia  deliacu funkciu priečok. Priestor pritom zostane vzdušný a svetlý. 


Nech sa už rozhodnete využiť, ktorýkoľvek spôsob, vždy prihliadajte na bezpečnosť. Zvolenie správneho ukotvenia a nosnosti je rovnako dôležité ako dizajn. :)

Poďme si teda užívať svoje najobľúbenejšie policové  riešenia.