Loading

Prehliadka našej mysle

„Príprava majiteľa je kľúč k rýchlemu predaju nehnuteľnosti.“
Viackrát som počula o predaji bytu, ktorý sa napriek dohodnutej kúpnej sume a zárukám zo strany kupujúcich nakoniec neuskutočnil. Nečakaným dôvodom často bolo, že vlastníci sa napokon rozhodli predaj zrušiť. Náhle zmenili svoje rozhodnutie. Prečo nastal tento problém? Hlavou sme často v budúcnosti a už premýšľame, kam použijeme peniaze z predaja. Dôležité je však to, čo je tu a teraz. A tu a teraz je daná nehnuteľnosť pre vlastníka stále domovom, hoci si to odmieta pripúšťať. Dôvody ich nostalgickej lásky sme si už uviedli v predchádzajúcom blogu. Je to však samozrejmosť, na ktorú vás i tak upozorňujem.
Domov je priestor, do ktorého si postupne premietame našu jedinečnú osobnosť. Prispôsobujeme ho svojmu vkusu. V tomto priestore je kus nás. Naša duša i srdce. Aj počas jeho predaja.


Ak nie sú vlastníci vyrovnaní s opustením svojho dlhoročného domova a nie sú o predaji nehnuteľnosti 100% presvedčení, môže predaj úplne stroskotať, alebo sa zbytočne dlho vliecť. Preto odporúčam pripraviť nielen samotnú nehnuteľnosť, ale aj jej majiteľov na celý realitný maratón predaja, následného sťahovania a kúpy inej nehnuteľnosti.

Ak máte malé deti, nezabudnite im vysvetliť čo sa bude diať a zapojte ich do procesu. Možno zistíte, že máte doma cenného spojenca.


9 otázok, ktoré vám pomôžu stotožniť sa s predajom 


Ešte pred tým, ako svoju nehnuteľnosť „vyvesíte“ na inzerát, odporúčam vám zodpovedať si nasledovné otázky:

1. Čo moja nehnuteľnosť pre mňa predstavuje? S ktorými ľuďmi, obdobiami môjho života či udalosťami si ju spájam? Sú to pre mňa väčšinou pozitívne alebo negatívne spomienky? 

2. Čo spojené s nehnuteľnosťou mi bude chýbať, keď ju predám? Možno to bude pekný výhľad na mesto či mnohými rokmi vybudované dobré susedské vzťahy.

3. Je rozhodnutie o predaji moje vlastné? Alebo ide vlastne o núdzové východisko ako si urovnať bezpodielové spoluvlastníctvo manželov či dedičstvo po príbuzných? 

4. Keby to bolo iba na mne, predal by som ho? Som presvedčený o tom, že predaj je to najlepšie rozhodnutie do budúcnosti? 

5. Ak by som nehnuteľnosť nepredal, ako by sa ďalej využívala?

6. Kde budem bývať, keď predám tento domov? Páči sa mi táto predstava?

7. Budú prostriedky získané predajom zadosťučinením za to, čo predajom stratím?

8. Vládne v otázke predaja nehnuteľnosti zhoda v rodine, resp. medzi vlastníkmi? 

9. Čo si o predaji myslia moji najbližší? 


Pokiaľ budeme vedieť odpovede na tieto otázky a budeme stále súhlasiť s predajom, iba tak s ním budeme reálne stotožnený. Vtedy sa na nehnuteľnosť budeme vedieť pozrieť kritickým okom a budeme vedieť ponúknuť kvalitný produkt, ktorý bude žiadaný.
Ak však realita bude iná a my budeme aj v online priestore ponúkať stále náš domov, bude to tak aj vyzerať. A my sa budeme musieť zmieriť s nezáujmom so strany kupujúcich alebo dlhým čakaním. Ak samotný predaj nesabotujeme práve my.


Pri obhliadke je ľuďom často nepríjemné vstupovať vám do domácnosti. Odstráňte túto bariéru svojou ústretovosťou a pripravenosťou priestoru.

Pri opúšťaní nášho dlhoročného domova môžeme byť konfrontovaní s bolestivou stratou. Tá nás môže ťažiť, pretože je za čím smútiť. V tomto prežívaní nám môže pomôcť rozlúčenie. Rozlúčka nám pomôže ukončiť jednu etapu života a nezaťažene začať novú. Nájdite si čas, poprechádzajte sa po vašom byte či dome a zaspomínajte si s blízkymi na staré dobré časy. Pospomínajte (v minulom čase) na to, čo ste si v tomto priestore zažili, čo dobré aj zlé vás tu stretlo. 
Obradne sa rozlúčte s nehnuteľnosťou

Nápomocný vám môže byť aj tento rituál rozlúčenia sa s nehnuteľnosťou: prejdite sa cez interiér (prípadne exteriér) a zamerajte sa na predmety, ktoré sú pre vás osobné. Či už sa vám spájajú s najbližšími, alebo s vašimi zážitkami z mladosti.

Predmety zhromaždite a roztrieďte na dve kopy: na jednu dávajte iba tie skutočne dôležité predmety, ktoré si chcete ponechať a vziať si so sebou ako vzácnu spomienku. Na druhú kopu (ktorá by mala byť väčšia) vytrieďte zvyšné osobné predmety, ktoré nechcete predať spolu s nehnuteľnosťou, ale ani ich v budúcnosti už nevyužijete. Boli by vám viac na príťaž.


Je ťažké rozlúčiť sa s kopou vecí.  Ak sa vám podarí zdolať ten nepríjemný pocit na začiatku a postupne,výsledok oceníte ihneď pri sťahovaní.

Nepotrebnú kopu vecí následne zlikvidujte: vyhodením do odpadu, recykláciou, podarovaním niekomu inému, či spálením alebo ich „pochovajte“ do pôdy (ja osobne vás prosím, posledné dve možnosť  vyhodnocujte  citlivo a ekologicky ).

Táto procedúra vám pomôže k tomu, aby ste sa vnútorne vyrovnali s predajom vášho domova a nahliadali na jeho predaj vecne.


Príklad ako vhodne prezentovať svoju jedáleň a obývačku